Klub Karate Tsunami Staroźreby
-strona główna

Historia tsunami


;

   

     Karate do Tsunami (teraz częściej używana nazwa Tsunami- równolegle)

pierwowzór stylu opracowany przez prawnika Ryszarda Murata 10 dan (obecnie soke-założyciel, głowa danej szkoły). Podwaliny stylu Karate do Tsunami myślowo opierają się na założeniach przynajmniej kilku nowożytnych jak i starożytnych systemów Wschodu i Zachodu.

Podstawową zasadę stylu Karate do Tsunami doskonalenia się w aspekcie zarówno psychicznym i fizycznym ustaliło niezależnie od siebie już w zamierzchłej przeszłości kilku myślicieli min.

  • Pitagoras (572-497 p.n.e.)

  • Demokryt (460-370 p.n.e.)

  • Budda (563-483 p.n.e.)

  • Konfucjusz (551-479 p.n.e.)

   Zasadę uniwersalizmu czyli dążenie do rozwoju w dwóch aspektach ugruntował później Bodai Daruma-jap. (412-532) 28- patriarcha buddyjski znany jako Bodhidharma, w chińskim klasztorze Shaolin-ssu w 520 r , który to widząc medytujących mnichów, którzy zasypiali w czasie medytacji, stworzył pierwszą formę(kata-obecnie) (18 rąk buddy).Forma ta naśladowała ruchy zwierząt i stała sie podwaliną sztuk walki w całym ówczesnym Wschodzie. Daruma uznał, iż forma ćwiczona przez mnichów jest uzupełnieniem medytacji i odwrotnie.

    Nawiązując do tego uniwersalizmu po przemyśleniach i po gruntownych studiach Ryszard Murat w 1978/1979 roku postanawia powołać do życia swój styl. Pierwszy trening w marcu 1979 odbył sie w Kutnie. Sam styl w obecnej postaci powstał formalnie w Polsce w 1980 roku, na I taikai (jap-zjazd) Yudansha (jap.rada mistrzów).Na zjeździe tym, jak już wspomniałem, po wcześniejszych przygotowaniach,przedstawiciele 10 klubów Tsunami uchwalili cztery akty, które stały się fundamentem działania tego systemu. Powołano również wtedy Polską Federację Tsunami (jap-Parando Tsunami Kyokai).

    Następuje wówczas w latach 80-tych gwałtowny rozwój karate w Polsce. Również styl Tsunami przeżywa swój rozkwit. Organizacja założona przez Pana Murata w ówczesnym czasie liczy kilkadziesiąt klubów. Powstają pierwsze kluby poza granicami Polski, najpierw w Europie a w latach 90 i na innych kontynentach.

Ważnym dla Tsunami jest to, iż z inicjatywy soke R.Murata i innych instruktorów danych styli powstaje Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki.(1988). Prezesem jest Pan Ryszard Murat 10 dan. Jest to organizacja zrzeszająca 32 organizacje w swoich szeregach. Do federacji tej należy też min. Polska Federacja Tsunami.Warto wspomnieć iż pierwszym prezesem tej federacji był Krzysztof Kondratowicz,najbardziej znany człowiek w sztukach walki w Polsce.Obecnie pełni fukcję wice-prezesa.

W nowy wiek Tsunami wchodzi z dalszym rozwojem.

    Niestety i w Tsunami, tak jak sie to dzieje w innych stylach, dokonał się rozłam. Część klubów zakłada swoją federację -Polską Federację Karate Tsunami. Jest to fakt bardzo bolesny, ale cóż widocznie jest to w pisane w historię stylu jakim jest Tsunami.

Obecnie od 2005 roku rozgrywane są zawody tj. Mistrzostwa Polski w Karate do Tsunami. Nie są to pierwsze zawody w Tsunami, już na początku lat 80-ch, odbywały się pierwsze zawody, oraz też w latach 90 -ch w Pile, Kazimierzu i w Bydgoszczy. Były to zawody jednak o zasięgu lokalnym .Mistrzostwa Polski w Tsunami są rozgrywane raz w roku i są zazwyczaj połączone ze zjazdami Tsunami. Na zjazdach tych zapadają ważne decyzje odnośnie przyszłości Karate do Tsunami . Pomimo iż styl Tsunami odrzuca w swoich założeniach zawody sportowe to jednak chęć rywalizacji jest w dzisiejszych czasach siłą napędową i może służyć rozwojowi Tsunami szczególnie u osób pragnących rywalizacji.

   Twórca Karate do Tsunami Ryszard Murat, nigdy nie zmuszał do udziału w zawodach, ani nie zabraniał udziałów Tsunamistom w zawodach. Od samego początku jest to sprawa indywidualna osoby ćwiczącej. Jednak jak wpaja to soke Ryszard Murat, zawody nie mogą stać sie esencją Karate do Tsunami, ponieważ karate to sztuka walki i misi być czymś więcej. Zawody są tylko uzupełnieniem, pewnym elementem reklamy danego stylu.

    W dotychczasowej historii odbyło się 5 MP w Karate Tsunami. Pierwsze takie zawody odbyły się w Bytomiu w 2005 roku. A następne w Żychlinie (2006),Stanisławowie(2007)koło Mińska Mazowieckiego, Radzionkowie (2008) górny Śląsk oraz w Łowiczu 2009 .

W dotychczasowej historii odbyło sie 20 Taikai Tsunami (zjazdów).

 

Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia Karate do Tsunami widziana oczami (od 22 lat)

 

Artura Marcinkowskiego

 

 

źródła- Historia Karate do- R. Murat (wyd.Tsunami-1994)

         - Karate dla początkujących i zaawansowanych-R. Murat (Książka i Wiedza 2003)

 

 

 

 

 
Użyte tu fotografie i teksty należą do właściciela tej strony.
Kopiowanie lub wykorzystywanie jakichkolwiek fotografii
lub fragmentów tekstu bez pisemnej zgody właściciela strony jest zabronione.
Naruszenie tych praw w razie ujawnienia grozi odpowiedzialnością cywilną i karną.
Odwiedzin:
499