Typowy każdy trening w Karate do Tsunami zaczyna się i kończy ceremonią (jap.shiki).Wyrażany w ten sposób jest szacunek dla pracy własnej, instruktora i poprzedników; ojców karate niekoniecznie związanych z danym stylem .Szacunek ten wyrażany jest poprzez wykonanie trzech ukłonów w trakcie ceremonii. W tym elemencie dochodzi jeszcze ćwiczenie medytacyjne, które z kolei ma za zadanie wyciszenie umysłu i nastawienie całego organizmu na wzmożony trening. Warto wspomnieć,iż treningi w Tsunami od początku niemal istnienia tego stylu odbywają się przy muzyce. Tzw. muzyka rodem z dalekiego wschodu,oparta na motywach muzyki,używanej od XIII w. w japońskich klasztorach zen-shu. Zazwyczaj są to utwory grane na instrumentach japońskich, niekiedy są też utwory chińskie rzadziej mongolskie lub koreańskie.
Rozgrzewka w klubie -typowy rozruch
Tak jak w innych stylach czy dyscyplinach sportowych tuż po shiki (ceremonii) w Tsunami adepci muszą przygotować swoje ciało do wysiłku,czyli przechodzi się do rozgrzewki. Sama rozgrzewka trwa od 15- 30 minut, w zależności od osób trenujących tzn. od stopnia ich zaawansowania. Osoby zaczynające trenować lub początkujący adepci powinni wydłużać rozgrzewkę w celu przygotowania organizmu do właściwego treningu. W miarę lat treningu można skrócić rozgrzewkę ,ale nigdy nie należy jej lekceważyć. Tak samo w różnych porach roku należy brać pod uwagę czas rozgrzewki oraz odpowiednią intensywność ćwiczeń na rozgrzewce. W typowej rozgrzewce na treningu Tsunami stosuje się ćwiczenia rozruchowe wszystkich stawów, następnie ćwiczenia areobowe (np. różne ćwiczenia w biegu). Ćwiczenia rozciągające i poprawiające ruchomość poszczególnych stawów wykonuje się zazwyczaj na końcu tokucho (z jap.rozgrzewka). Kolejność powinna być zachowana, dla dobra ćwiczących, ponieważ kontuzje nabyte w czasie treningu mogą wynikać właśnie z niedostatecznego przygotowania ciała do wydarzeń,które następują podczas właściwego treningu. Sam dobór ćwiczeń w czasie rozgrzewki jest sprawą indywidualną instruktora lub ćwiczącego.
elementy reozgrzewki;
tu wymachy w bok
Następnym elementem treningu jest w zasadzie dowolność i inwencja instruktora prowadzącego dany trening. Zazwyczaj zależy to od grupy zaawansowania właśnie ćwiczącej,to co można przećwiczyć z daną grupą. Zawsze jednak warto poświęcić czas na trening kihon-czyli trening podstawowych technik karate, takich jak bloki,uderzenia,kopnięcia czy różne sposoby przemieszczania. Kombinacje technik podstawowych też będą treningiem kihon . W miarę rozwoju adeptów rośnie stopień trudności technicznej. Wiadomo,iż każdy ma jakieś techniki ulubione ,ale trzeba ćwiczyć w miarę wszystkie i te trudne też ,aby weszły w nawyk. W dawnych czasach ćwiczenie technik karate odbywało się na zasadzie treningu jednej i tej samej techniki do odpowiedniego poziomu, następnie te techniki ćwiczono w postaci danej formy czyli kata. W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo niecierpliwi i chcą poznawać dużo technik w krótkim czasie. Niestety w sztukach walki nie można iść na skróty i może to się w przyszłości zemścić w np.jiu-kumite(z jap.wolna walka treningowa). Trening technik pojedynczych i w kombinacjach jest też ćwiczony na różnych przyrządach min. workach,tarczach,łapach itp.