Klub Karate Tsunami Staroźreby
-strona główna

Podstawowe info o treningu


;

 

      Typowy każdy trening w Karate do Tsunami zaczyna się i kończy ceremonią (jap.shiki).Wyrażany w ten sposób jest szacunek dla pracy własnej, instruktora i poprzedników; ojców karate niekoniecznie związanych z danym stylem .Szacunek ten wyrażany jest poprzez wykonanie trzech ukłonów w trakcie ceremonii. W tym elemencie dochodzi jeszcze ćwiczenie medytacyjne, które z kolei ma za zadanie wyciszenie umysłu i nastawienie całego organizmu na wzmożony trening. Warto wspomnieć,iż treningi w Tsunami od początku niemal istnienia tego stylu odbywają się przy muzyce. Tzw. muzyka rodem z dalekiego wschodu,oparta na motywach muzyki,używanej od XIII w. w japońskich klasztorach zen-shu. Zazwyczaj są to utwory grane na instrumentach japońskich, niekiedy są też utwory chińskie rzadziej mongolskie lub koreańskie.

                 

                                         Rozgrzewka w klubie -typowy rozruch

  Tak jak w innych stylach czy dyscyplinach sportowych tuż po shiki (ceremonii) w Tsunami adepci muszą przygotować swoje ciało do wysiłku,czyli przechodzi się do rozgrzewki. Sama rozgrzewka trwa od 15- 30 minut, w zależności od osób trenujących tzn. od stopnia ich zaawansowania. Osoby zaczynające trenować lub początkujący adepci powinni wydłużać rozgrzewkę w celu przygotowania organizmu do właściwego treningu. W miarę lat treningu można skrócić rozgrzewkę ,ale nigdy nie należy jej lekceważyć. Tak samo w różnych porach roku należy brać pod uwagę czas rozgrzewki oraz odpowiednią intensywność ćwiczeń na rozgrzewce. W typowej rozgrzewce na treningu Tsunami stosuje się ćwiczenia rozruchowe wszystkich stawów, następnie ćwiczenia areobowe (np. różne ćwiczenia w biegu). Ćwiczenia rozciągające i poprawiające ruchomość poszczególnych stawów wykonuje się zazwyczaj na końcu tokucho (z jap.rozgrzewka). Kolejność powinna być zachowana, dla dobra ćwiczących, ponieważ kontuzje nabyte w czasie treningu mogą wynikać właśnie z niedostatecznego przygotowania ciała do wydarzeń,które następują podczas właściwego treningu. Sam dobór ćwiczeń w czasie rozgrzewki jest sprawą indywidualną instruktora lub ćwiczącego.

 

 

        

        elementy reozgrzewki;

          tu wymachy w bok

 

   Następnym elementem treningu jest w zasadzie dowolność i inwencja instruktora prowadzącego dany trening. Zazwyczaj zależy to od grupy zaawansowania właśnie ćwiczącej,to co można przećwiczyć z daną grupą. Zawsze jednak warto poświęcić czas na trening kihon-czyli trening podstawowych technik karate, takich jak bloki,uderzenia,kopnięcia czy różne sposoby przemieszczania. Kombinacje technik podstawowych też będą treningiem kihon . W miarę rozwoju adeptów rośnie stopień trudności technicznej. Wiadomo,iż każdy ma jakieś techniki ulubione ,ale trzeba ćwiczyć w miarę wszystkie i te trudne też ,aby weszły w nawyk. W dawnych czasach ćwiczenie technik karate odbywało się na zasadzie treningu jednej i tej samej techniki do odpowiedniego poziomu, następnie te techniki ćwiczono w postaci danej formy czyli kata. W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo niecierpliwi i chcą poznawać dużo technik w krótkim czasie. Niestety w sztukach walki nie można iść na skróty i może to się w przyszłości zemścić w np.jiu-kumite(z jap.wolna walka treningowa). Trening technik pojedynczych i w kombinacjach jest też ćwiczony na różnych przyrządach min. workach,tarczach,łapach itp.

 

 

 

                          

    

podstawy nauki walki kihon-kumite

                

            

Po treningu kihon następnie zazwyczaj ćwiczą Tsunamiści pod bacznym okiem instruktora

podstawy walki zwane z japońskiego kihon-kumite. Dobór ćwiczonych rozwiązań i ich konfiguracji jest duży i pozwala wybrać instruktorowi pod kątem danej grupy odpowiednie rozwiązania. Ważne jest to aby nie nabawić się kontuzji i nie zrobić krzywdy współćwiczącemu a przy tym zachować mksimum walki realnej. Poszczególne elementy zarówno kihon jak i kihon-kumite są przeplatane często ćwiczeniami rozciągającymi,rozluźniającymi i medytacyjnymi. Oczywiście trening walki nie musi się opierać tylko na walce kihon jeden na jeden,ale w Tsunami często ćwiczone są sytuacje gdzie jest więcej niż jeden przeciwnik. Możliwy jest trening w ochraniaczach ,ale zazwyczaj jest on ćwiczony przez osoby startujące w zawodach;generalnie większość instruktorów stosuje zasadę ćwiczenia hihon-kumite i yakusoku-kumite oraz jiu-kumite bez ochraniaczy.

Chodzi o realizm walki i jej różnych aspektów. W miarę lat treningu adept Tsunami potrafi przyjąć na korpus czy też niektórzy ćwiczący bardzo silne uderzenia na głowę. Kwestia treningu i umiejętności.

Ważnym elementem jest też utwardzanie, odpowiednio ćwiczone, różnych części ciała. Jest to bardzo trudny element, ale jeśli chce się być dobrym trzeba go ćwiczyć.

Jak już zostało wspomniane cały trening jest przeplatany ćwiczeniami medytacyjnymi, których zadaniem jest min. utrwalenie nauczanego materiału np. technik ,rozluźnienie czy też wyciszenie. Trening szczególnie przez osoby ćwiczące dłużej może być wykorzystany jako forma wizualizacji,która jest bardzo potrzebna w procesie nauczania nie tylko w karate.

 

Ostatnim elementem ćwiczonym na większości treningów Tsunami jest trening siłowo wytrzymałościowy,który jest również niezbędnym elementem rozwoju zarówno ciała jak i ducha. Ćwiczeń siłowych jest niezliczona ilość a dobór również zależy od inwencji oraz upodobania prowadzącego. Warto wspomnieć,iż jest błędem robienie “siłówki” przed innymi elementami,ponieważ adepci powinni poznawać nowe techniki czy też zagadnienia gdy ciało nie jest wyczerpane czyli najlepiej po rozgrzewce.

 

 

Tak wygląda mniej więcej trening opisany w skróconym konspekcie. Oczywiście nie jest to wszystko co może spotkać przyszłych adeptów Karate do Tsunami. Nie wspomnieliśmy o np. treningu form czy też treningów z nun-chaku (jap.cep) lub bo (jap.kij) nie mówiąc o samoobronie miękkiej czyli technikach np.ju-jitsu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Użyte tu fotografie i teksty należą do właściciela tej strony.
Kopiowanie lub wykorzystywanie jakichkolwiek fotografii
lub fragmentów tekstu bez pisemnej zgody właściciela strony jest zabronione.
Naruszenie tych praw w razie ujawnienia grozi odpowiedzialnością cywilną i karną.
Odwiedzin:
502